Категорія: Загальні новини
Смарагдова мережа: зберегти найцінніше
05.10.2023
Смарагдова мережа - це природоохоронні території, які створюються у всій Європі для збереження видів і оселищ, яким загрожує зникнення.
В результаті урбанізації та діяльності людини виникла необхідність охорони не лише окремих видів, котрі опинилися під загрозою зникнення, а й цілих територій, які необхідні для існування і поширення цих видів.
Іншими словами, для збереження певного виду тварин чи рослин, недостатнім є, скажімо, внесення його до Червоної книги, потрібно створити відповідне середовище, в якому цьому виду буде комфортно жити та поширюватися.
Саме така концепція лягла в основу створення Смарагдової мережі (Emerald) на виконання положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування.
До мережі входять як території, котрі є основним місцем існування виду, так і так звані коридори та буферні зони – для захисту екологічної мережі від несприятливих зовнішніх впливів.
Сьогодні Смарагдова мережа функціонує в більшості європейських країн. Утім, у країнах-членах ЄС вона має назву Natura 2000, а в країнах, які не є членами ЄС, − мережа Emerald.
Українська частина Смарагдової мережі Європи розробляється з 2009 року.
Визначаючи такі території, наша країна бере на себе відповідальність щодо їх збереження, а інші європейські країни розраховують, що ці території будуть виконувати свою роль у збереженні європейської природи.
Варто наголосити, що Смарагдова мережа та природно-заповідний фонд – не одне й те ж, позаяк їхні мета та статус дещо різняться. Відтак Смарагдові території можуть як перекриватись з наявними об’єктами ПЗФ, так і включати інші території.
Попередній перелік Смарагдових територій для України приймався в 2016 році і на той час до неї включили передусім всі існуючі заповідники і національні природні парки. Загальна площа мережі склала 5,8 млн. га – це близько 8% площі України. Наразі в Україні вже існує 377 смарагдових об’єктів, визнаних Бернським комітетом.
Близько десяти природних територій Київського регіону входять до Смарагдової мережі і мають стратегічне значення для природи всієї Європи. Це річки Ірпінь, Десна та Тетерів, це Чернечий ліс довкола Києва, Чорнобильська зона відчуження та ряд інших.
Смарагдова мережа не є сталою і постійно розширюється у звязку з виявленням нових територій для збереження окремих видів і природних оселищ. В Україні понад 160 обєктів перебувають у процесі підготовки до внесення до мережі. Серед цих територій є оселища не просто рідкісні, а такі, яких немає більше ніде в Європі.
До прикладу, об'єкт «Дівички», що в Бориспільському районі Київської області посідає дуже важливу роль в схемі Національної екологічної мережі України та входить до меж Дніпровського екологічного коридору – одного з основних в Україні.
Серед територій, що пропонуються до включення у Смарагдову мережу України - Приірпіння, долина річки Ірпінь та Чернечий ліс Київщини.
Долина річки Случ у Житомирській області є важливою для міграцій перелітних птахів, а також створює умови, необхідні для збереження заплавних екосистем. На території її заплави виявлено 12 видів амфібій, які в ході процесів інтенсивної урбанізації в останні роки зазнають втрат чисельності популяцій.
Долина річки Ірша в Житомирській області є важливою для міграцій птахів, а також створює умови, необхідні для збереження заплавних екосистем.
Отож, Україна є учасником міждержавної співпраці в збереженні дикої флори й фауни та їхнього природного місця існування.